Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Przemoc domowa

Doświadczasz przemocy?

Pierwszy krok...

Przemoc domowa była i jest obecna we wszystkich społeczeństwach bez względu na panujący ustrój polityczny czy też poziom rozwoju gospodarczego. Występuje często i przybiera najróżniejsze formy. W Krajowym Programie Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie przyjęto następującą definicję przemocy w rodzinie: „Przemoc domowa, zwana też przemocą w rodzinie, jest to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie, skierowane przeciw członkowi rodziny, które narusza prawa i dobra osobiste powodujące cierpienie i szkody”.

Termin przemoc w rodzinie jest na tyle ogólny, że do bardziej szczegółowych analiz, konieczne jest uwzględnienie typu relacji w jakiej występuje, stąd wyróżnić można:

- przemoc rodziców wobec dziecka,

- przemoc wobec partnera w związku,

- przemoc wobec osób starszych.               

Wspólne elementy występujące w różnych określeniach przemocy są następujące:

  • przemoc dotyczy relacji z bliskimi, w której istnieje nierówny układ sił,
  • dochodzi do wykorzystywania władzy i siły fizycznej przez silniejszego nad słabszym
  • obie strony traktują siebie przedmiotowo
  • spoiwem związku jest lęk ofiary i manipulowanie tym lękiem przez sprawcę, bez liczenia się z prawami, potrzebami i pragnieniami ofiary, w celu jej kontrolowania i posiadania.

Jeżeli doznajesz przemocy i mieszkasz na terenie Gminy Miastko

  • Zgłoś się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miastku, do pracownika socjalnego w swoim rejonie, który może skierować Cię do odpowiedniej instytucji udzielającej pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.
  • Poinformuj o fakcie znęcania się nad Tobą i Twoją rodziną Policję lub w Prokuraturę. – Jeżeli doznajesz przemocy i wzywasz Policję, poproś policjanta o wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”.
  • Jeśli działania interwencyjne podejmuje Ośrodek Pomocy Społecznej poproś pracownika socjalnego o sporządzenie formularza „Niebieska Karta – A”.
  • Jeśli doświadczasz przemocy możesz poprosić o wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” (poza działaniami interwencyjnymi) również pracownika jednostki pomocy społecznej, Policji, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty lub służby zdrowia.
  • Jeśli sprawca Cię pobił lub, gdy zostały pobite Twoje dzieci, zgłoś się do lekarza i poproś o zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie lub skontaktuj się z lekarzem sądowym w celu uzyskania obdukcji.
  • Jeśli sprawca przemocy nadużywa alkoholu zgłoś ten fakt komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub zwróć się po pomoc do instytucji, które profesjonalnie zajmują się leczeniem uzależnienia.
  • Możesz również zadzwonić pod numer Niebieskiej Linii: 0-801-120-002 lub skontaktować się drogą meilową pod adresem niebieskalinia@niebieskalinia.info.

Pierwszy kontakt

  1. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miastku, ul. J.Tuwima 1, tel. 59 857 2786
  2. Komisariat Policji w Miastku, ul. Sikorskiego 3, 77-200 Miastko, tel. 47 74 38 222
  3. Zespół Interdyscyplinarny w Miastku. Zgłoszenia przyjmuje przewodniczący tel. 59 714 07 68

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

ePUAP

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

emp@tia

Obywatel.gov.pl

Pcpr Bytów

Gmina Miastko